Jak zostać biegowym profesjonalistą: Porady i sztuczki dla nowych biegaczyPewnie już to słyszeliście, ale: Bieganie jest dobre dla Ciebie. Jest świetne dla Twojego serca, poprawia wytrzymałość i siłę, zmniejsza stres, a nawet może pomóc Ci schudnąć. Ale to nie znaczy, że jest łatwe. Dla wielu ludzi - zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają biegać lub nie robili tego zbyt często w ostatnim czasie - ten pierwszy krok jest najtrudniejszy. Jeśli masz problemy z rozpoczęciem biegania, mamy kilka świetnych rad, jak w krótkim czasie stać się profesjonalistą. Oto kilka wskazówek, jak zostać biegowym profesjonalistą.

Postaw sobie cel biegowy

To jest fundament wszystkiego. Musisz wiedzieć, jakie są twoje cele, aby móc nawigować przez resztę procesu. To tutaj decydujesz, jaki poziom sprawności chcesz osiągnąć, jakie wyścigi chcesz uruchomić, i jak długo jesteś gotów włożyć, aby się tam dostać. Kiedy już wiesz, do czego dążysz, możesz zacząć wytyczać ścieżkę, aby się tam dostać. Możesz zacząć znajdować innych biegaczy i czytać zasoby, które pomogą Ci spełnić swoje cele. Będziesz musiał zdecydować, ile czasu chcesz poświęcić na swoje bieganie - i co chcesz z tego uzyskać w zakresie korzyści zdrowotnych i poziomu sprawności.

Bieganie to sport niewymagający dużych nakładów, ale jest kilka rzeczy, których potrzebujesz, by zacząć. Po pierwsze, będziesz chciał mieć buty do biegania. Powinieneś zdecydowanie udać się do sklepu i uzyskać dopasowanie do butów do biegania, ponieważ stopy każdej osoby są inne, a niewłaściwe buty mogą prowadzić do obrażeń.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiednich butów dla Ciebie jest pójście w czasie, gdy Twoje stopy są najbardziej spuchnięte. Możesz również poszukać w sieci poradników, jak zmierzyć swoją stopę. Kolejnym ważnym elementem ekwipunku jest odzież. Niektórzy ludzie lubią biegać w spandeksie, podczas gdy inni biegają w zwykłych szortach lub bluzach. Możesz też wybrać stanik sportowy - choć większość koszulek sportowych będzie miała wbudowaną wyściółkę.

Nie zapominaj o podstawach

Upewnij się, że rozgrzewasz się i schładzasz przed i po biegu. Pięciominutowa rozgrzewka przygotuje Twoje ciało do intensywnych ćwiczeń, a krótkie ochłodzenie pomoże przywrócić tętno do normy. Pij dużo wody podczas i po biegu, aby zachować odpowiednie nawodnienie. Napój sportowy, taki jak Gatorade, może uzupełnić elektrolity, zwłaszcza podczas długich biegów. W ciągu 30 minut od zakończenia biegu zjedz przekąskę o dużej zawartości węglowodanów, aby uzupełnić zapasy glikogenu.

Biegaj często

Ważne jest, aby biegać tak często, jak to możliwe. Im częściej biegasz, tym większe prawdopodobieństwo, że wyrobisz sobie nawyk. Gdy to nastąpi, łatwiej będzie Ci wygospodarować czas na regularne bieganie. Pomoże to również poprawić Twoją wytrzymałość i sprawi, że poczujesz się komfortowo, biegając na dłuższych dystansach, a także w różnych środowiskach, np. w różnych temperaturach itp. Ale nie przesadzaj: Chociaż z pewnością powinieneś zaplanować trochę biegania w każdym tygodniu, nie chcesz próbować biegać zbyt wiele dni z rzędu, lub ryzykujesz wypalenie się.

W miarę poprawy, możesz zacząć urozmaicać swoją rutynę. Możesz spróbować różnych nawierzchni: Bieganie po szlakach jest świetne dla poprawy koordynacji i zwinności, a bieganie po plaży może pomóc Ci poprawić rozkrok. Możesz też spróbować nowych form ćwiczeń, takich jak pływanie czy trening siłowy. Dzięki temu poprawisz swoją ogólną kondycję i wyznaczysz sobie nowe cele do osiągnięcia. Jeśli trudno Ci się zmotywować, spróbuj skorzystać z programu online lub znaleźć kumpla do biegania, który pomoże Ci wytrwać w postanowieniach.

Uważaj, jak się odżywiasz i trenujesz

Choć nie każdy musi przestrzegać ścisłej diety, biegacze, którzy chcą poprawić swoje wyniki, powinni zwracać uwagę na spożywane kalorie. Powinieneś jeść wystarczająco dużo, aby zasilić swoje biegi, bez wychodzenia za burtę. Jeśli nie jesteś pewien, ile powinieneś jeść, możesz porozmawiać z dietetykiem lub skorzystać z zasobów internetowych, takich jak USDA's MyPlate. Jeśli chcesz poprawić swoją szybkość, siłę i wytrzymałość, musisz podnosić ciężary i wykonywać inne formy treningu krzyżowego. Nie musisz robić tego dużo, ale kilka dni w tygodniu na siłowni pomoże poprawić Twoją ogólną kondycję i sprawi, że będziesz lepszym biegaczem.

Nie ma lepszego uczucia niż możliwość nazwania siebie biegaczem. Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy, ale kiedy już pokonasz tę początkową przeszkodę, łatwo jest kontynuować. Po ustaleniu rutyny przekonasz się, że bieganie to świetny sposób na rozładowanie stresu, oczyszczenie głowy i spalenie nadmiaru energii. Przekonasz się również, że to świetny sposób na utrzymanie formy, a dzięki odpowiedniemu sprzętowi i pewnym urozmaiceniom w rutynie, możesz to robić tak długo, jak chcesz.