Najlepsze batony energetyczne dla biegaczy: Twój przewodnik po zapobieganiu utracie energiiWalka o znalezienie najlepszych batonów energetycznych dla biegaczy jest prawdziwa. Łatwo dać się zwieść marketingowi i najnowszym trendom, ale ważne jest, aby zrozumieć, czym te produkty są, a czym nie są, przed dokonaniem zakupu. Na rynku istnieje niezliczona ilość odmian batonów, z których każdy ma swój własny zestaw korzyści i wad. Głównym celem każdego biegacza jest znalezienie batonu energetycznego, który jest zdrowy, praktyczny i lepszy od innych w swojej kategorii. W tym artykule poruszymy wiele tematów związanych z batonami energetycznymi dla biegaczy - od popularnych marek do ukrytych cukrów - a także kilka wspaniałych opcji, które zapewnią Ci zasilanie podczas i po następnym biegu.

Co to jest baton energetyczny?

Batony energetyczne mogą być gęste odżywczo lub niskowęglowodanowe i często są dobrym sposobem na uzyskanie w swojej dziennej porcji owoców i warzyw. Jeśli szukasz czegoś, co da ci paliwo podczas długiego biegu, baton energetyczny może być świetną opcją. Ponieważ są one zazwyczaj wysokowęglowodanowe i niskotłuszczowe, mogą dostarczyć szybkiej energii, aby rozruszać Twój metabolizm i zasilić mięśnie.

Batony energetyczne występują w wielu różnych odmianach, więc możesz wybrać taki, który spełni Twoje potrzeby i preferencje żywieniowe. Batony energetyczne mogą być wykonane z wielu różnych składników, w tym glukozy, sacharozy lub miodu, owsa, miodu, daktyli, orzeszków ziemnych, migdałów i suszonych owoców. Ogólnie rzecz biorąc, batony energetyczne są między 150 a 200 kalorii. Batony energetyczne są zwykle pakowane w pojedynczych porcjach, więc nie musisz się martwić o nadmierne spożycie.

Choć batony energetyczne nie są idealnym źródłem pożywienia do codziennego spożywania, są świetne dla biegaczy. Mogą być szybkim i wygodnym sposobem na uzupełnienie paliwa przed lub po biegu.

Rodzaje batonów energetycznych

Batony energetyczne składają się z wielu różnych składników, a każdy rodzaj zapewnia inne korzyści odżywcze. Poniżej przedstawiamy najczęstsze składniki batonów energetycznych i to, co mogą one zrobić dla Twojej wydajności w bieganiu.

  • Owoce: Owoce są najczęstszymi składnikami znajdującymi się w batonach energetycznych ze względu na ich wysoką zawartość witamin i minerałów. Pomimo wysokiej zawartości cukru, większość owoców jest łatwo trawiona przez organizm i dostarcza szybkiej energii przed lub po treningu. Banany, mango i jabłka to świetne opcje dla biegaczy szukających owocowych batonów energetycznych.
  • Warzywa: Batony energetyczne na bazie warzyw są idealne dla biegaczy, którzy chcą dodać więcej produktów do swojej diety, ale martwią się o zawartość cukru. Większość batonów na bazie warzyw ma stosunkowo niską zawartość cukru, ale można je również zrobić bez cukru.

Jak znaleźć najlepszy baton energetyczny dla swoich potrzeb biegowych

Jeśli szukasz nowego batonu energetycznego, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka rzeczy przed dokonaniem zakupu.

  • Kalorie: Kalorie w batonie energetycznym będą się różnić w zależności od użytych składników. Niektóre bary są wysokokaloryczne, podczas gdy inne są niższe w kalorie, ale wysokie w białko. Ważną rzeczą do rozważenia jest to, że jesteś coraz wystarczająco dużo energii do paliwa swój trening.
  • Węglowodany: Węglowodany powinny być głównym źródłem energii w każdej przekąsce przed lub po treningu. Poszukaj batonu energetycznego, który ma wysoką zawartość węglowodanów, ale także niewielką ilość białka i tłuszczu.
  • Cukry: Niektóre cukry w batonie energetycznym są w porządku, ale nie chcesz, aby był załadowany cukrem. Idealnie byłoby, gdyby baton miał mniej niż 10 gramów cukru na 100 gramów.

Marki, których należy unikać

Te marki są nie tylko wysokie w kaloriach, ale także zawierają dużą ilość cukru i niską ilość białka. Jeśli chcesz uniknąć przybierania na wadze podczas wykonywania uciążliwych ćwiczeń, są to marki, których należy unikać.

  • Clif Bar - Clif Bar to bardzo popularna marka, która jest często sprzedawana w kierunku biegaczy. Problem z Clif Bars jest to, że są one wysokie w kalorie i niskie w białko. Są 33% białka i mają 29 gramów cukru na 100 gramów. Są one przeznaczone do jedzenia jako przekąska lub zamiennik posiłku, ale nie są idealne dla przed lub po treningu.
  • PowerBar - PowerBar to kolejna popularna marka, która jest skierowana do biegaczy. Podczas gdy ich batony są wysokokaloryczne, mają niską zawartość białka i cukru. Chociaż są one wysokokaloryczne, PowerBars są przeznaczone do jedzenia jako posiłek, a nie jako przekąska lub paliwo przed lub po treningu.

Batony energetyczne to świetny sposób na dostarczenie sobie kilku dodatkowych witamin i minerałów, a jednocześnie zasilenie treningu. Bez względu na to, jaki rodzaj batonu energetycznego wybierzesz, ważne jest, aby pamiętać, że nie są one zdrowym zamiennikiem posiłku i powinny być spożywane jako przekąska przed lub po treningu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, upewnij się, że przeczytałeś fakty żywieniowe i listę składników przed zakupem batona.