Najlepsze napoje izotoniczne dla biegaczy: Dlaczego są ważne i na co zwracać uwagęPodczas ćwiczeń organizm traci sole i płyny. Picie samej wody nie pomoże Ci odzyskać sił po treningu, dlatego ważne jest, aby uzupełniać organizm odpowiednimi rodzajami płynów po ćwiczeniach. W świecie biegania dostępnych jest wiele napojów, które twierdzą, że są idealne dla biegaczy. Niektóre z nich skupiają się na elektrolitach, podczas gdy inne zawierają więcej sodu lub potasu. Jeśli jesteś początkującym biegaczem, może być trudno wiedzieć, co dokładnie powinieneś pić podczas treningu. Przyjrzyjmy się, dlaczego napoje izotoniczne są ważne dla biegaczy, a także jakie najlepiej kupić, jeśli chcesz wspierać swój trening.

Co to znaczy izotoniczny?

Kiedy napój jest izotoniczny, oznacza to, że ma takie samo stężenie elektrolitów jak krew ludzkiego ciała. Krew to w 95% woda, a pozostałe 5% to elektrolity takie jak sód, potas, magnez i wapń. Kiedy pijesz wodę, przemieszcza się ona przez organizm bardzo powoli, ale kiedy pijesz napój izotoniczny, przemieszcza się ona przez organizm znacznie szybciej. Dlatego są one ważne w sporcie, ponieważ mogą pomóc w szybszym nawodnieniu organizmu.

Dlaczego napoje izotoniczne są ważne dla biegaczy?

Jako biegacze być może zauważyliście, że pocicie się bardziej niż podczas wykonywania innych form ćwiczeń. Dzieje się tak dlatego, że bieganie to trening cardio o wysokiej intensywności, co oznacza, że podnosisz tętno i wytwarzasz mnóstwo wewnętrznego ciepła. Pot jest wytwarzany przez skórę jako sposób na schłodzenie ciała i regulację jego temperatury.

Jednak podczas biegu będziesz produkować więcej potu niż zwykle. Oznacza to, że podczas biegu tracisz więcej wody i elektrolitów z organizmu niż podczas innych form ćwiczeń. Ponieważ podczas biegu tracisz tak wiele płynów i elektrolitów, ważne jest, aby po ćwiczeniach nawodnić się napojem izotonicznym. Napoje izotoniczne pomagają uzupełnić płyny i elektrolity w organizmie szybciej niż picie samej wody, dzięki czemu organizm może szybciej wrócić do zdrowia.

Jakie rodzaje płynów są ważne dla biegaczy?

Istnieją trzy rodzaje płynów, które są ważne dla nawodnienia Twojego organizmu: woda, płyny elektrolitowe i płyny węglowodanowo-elektrolitowe. Woda jest najłatwiejszym i najbardziej efektywnym napojem do nawodnienia, jednak jest również najmniej efektywna. Dzieje się tak dlatego, że jest najmniej selektywna podczas przechodzenia przez Twoje ciało. Trafi do krwi, komórek, mięśni i organów, ale nie będzie wiedziała, gdzie konkretnie ma się udać.

Płyny elektrolitowe to napoje z dodatkowym stężeniem soli i minerałów, takich jak sód i potas. Są pomocne w nawadnianiu organizmu, zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym, ponieważ pomagają organizmowi regulować poziom płynów i równowagę elektrolitów. Zapobiegają również odwodnieniu, skurczom i zmęczeniu, są pomocne dla tych, którzy ćwiczą dłużej niż dwie godziny. Płyny węglowodanowo-elektrolitowe to napoje, które mają dodatek węglowodanów, takich jak cukry, witamin i minerałów, a także elektrolitów. Zapewniają one organizmowi źródło energii i są pomocne przy dłuższych treningach o wysokiej intensywności.

Jak wybrać odpowiedni napój izotoniczny na trening?

Zanim zaczniesz robić badania w poszukiwaniu najlepszych napojów izotonicznych dla biegaczy, musisz być świadomy swojego ciała. Jak wygląda Twój trening? Jak długo zazwyczaj ćwiczysz? Jak bardzo się pocisz? Jak bardzo gorąco zazwyczaj się robi?

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci określić, co powinieneś pić. Na przykład, jeśli zwykle biegasz przez godzinę w ciepłej pogodzie, stracisz dużo płynów. Oznacza to, że będziesz potrzebował napoju, który zawiera więcej elektrolitów niż sama woda. Jeśli zwykle biegasz przez godzinę w zimnej pogodzie, stracisz mniej potu, co oznacza, że będziesz potrzebować mniej elektrolitów.

Napoje izotoniczne z elektrolitami

Wybierając napój izotoniczny z elektrolitami, będziesz chciał się upewnić, że zawiera on dużo sodu, a także inne minerały i witaminy. Sód jest ważny, ponieważ reguluje poziom płynów w organizmie, zapobiegając odwodnieniu i skurczom. Ponieważ będziesz wymieniać płyny za pomocą swoich napojów, będziesz również chciał się upewnić, że wymieniasz również elektrolity. Być może słyszałeś, że elektrolity są ważne, ponieważ mogą zapobiegać skurczom, jednak jest to mit.

Napoje izotoniczne z większą ilością sodu i potasu

Jeśli szukasz napoju izotonicznego z dużą ilością sodu i potasu, to woda kokosowa jest świetną opcją. Woda kokosowa jest naturalnie izotonicznym napojem i jest pełna minerałów, witamin i elektrolitów. Woda kokosowa jest również bogata w właściwości przeciwzapalne i jest świetna do zapobiegania bolesności mięśni. Chociaż woda kokosowa jest naturalnie izotoniczna, jest również dostępna w formie sproszkowanej. To czyni ją świetną opcją dla biegaczy, którzy chcą zastąpić swoją wodę czymś bardziej treściwym.

Napoje izotoniczne są ważne dla biegaczy, ponieważ pomagają szybciej nawodnić organizm, co oznacza, że szybciej odzyskujesz siły. Istnieją trzy rodzaje płynów, które są ważne dla nawodnienia - woda, płyny elektrolitowe i płyny węglowodanowo-elektrolitowe. Wybierając napój izotoniczny, będziesz chciał się upewnić, że zawiera on dużo sodu, a także inne minerały i witaminy. Jeśli chcesz wspomóc swoje bieganie i zapewnić sobie maksymalne wykorzystanie treningu, ważne jest, abyś upewnił się, że pijesz odpowiednie płyny. Napoje izotoniczne pomagają szybciej nawodnić organizm, co oznacza, że możesz szybciej odzyskać siły.