Najlepsze buty do biegania dla Twoich stópCzy Twoje buty sprawiają Ci ból? Wielu biegaczy uważa, że ich buty nie są odpowiednie od samego początku i kończą się pęcherzami, odleżynami, modzelami lub innymi nieprzyjemnościami już po kilku biegach. W rzeczywistości, ostatnie badanie przeprowadzone przez DWR wykazało, że prawie połowa wszystkich biegaczy doświadczyła dyskomfortu w swoich butach do biegania. W odpowiedzi na tę epidemię nieszczęśliwych stóp, w ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła eksplozja nowych specjalistycznych sklepów biegowych, które obsługują różne typy stóp: "szerokie" sklepy dla tych z szerokimi stopami, "wąskie" sklepy dla ludzi z cienkimi piętami i palcami, i wszystko pomiędzy. Aby upewnić się, że wybierasz najlepsze buty do biegania dla swojego konkretnego typu stopy, skomponowaliśmy ten krótki przewodnik po niektórych popularnych kształtach stóp i co one oznaczają dla Twojej wydajności w bieganiu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, które cechy butów są najlepsze dla Twojego konkretnego typu stopy.

Jaki jest najlepszy but do biegania dla szerokich stóp?

Szerokie stopy nie stanowią już problemu. Istnieje wiele butów do biegania, które pomieszczą Twoje stopy. Różne marki mają różne szerokości, więc powinieneś wypróbować je wszystkie, aby znaleźć najlepszą dla siebie.

Jedną z najważniejszych rzeczy przy zakupie buta jest znajomość swojego rozmiaru. Jeśli nie znasz swojego rozmiaru, powinieneś iść do sklepu i przymierzyć różne buty, aby zobaczyć, które najlepiej pasują. Być może będziesz musiał przejść przez kilka par, zanim znajdziesz idealną dla siebie - ale w końcu warto!

Jeśli Twoje stopy są szerokie w poprzek piłki, będziesz miał problem z włożeniem stopy do zwykłego buta do biegania. Nawet jeśli uda Ci się włożyć stopę do buta, możesz mieć również problem z jej wyciągnięciem. Dobra para butów do biegania dla szerokich stóp będzie miała szeroki toebox, aby dać Ci więcej miejsca na poruszanie palcami. Wnętrze butów powinno być również gładkie i nie mieć żadnych dodatkowych szwów, które mogłyby podrażnić Twoją stopę. W związku z tym, że jest to bardzo szeroki but, to nie powinien on być zbyt szeroki. Bardzo szerokie buty są często źle skonstruowane i nie zapewniają wsparcia i stabilności, której potrzebują biegacze.

Najlepsze buty do biegania dla wąskich stóp?

Jeśli Twoje stopy są wąskie, nawet jeśli jesteś mężczyzną i nosisz męskie buty do biegania, są szanse, że nie wydobędziesz ze swoich kopnięć tego, co najlepsze. Najlepsze buty do biegania dla wąskich stóp zapewnią dużo miejsca w obszarze palców, a jednocześnie uchwycą twoją piętę. Wąskostopowi biegacze powinni szukać oddychającej siatkowej cholewki i dopasowania wokół pięty, kostki i łuku. Popularny trend w branży obuwia biegowego polega na tym, że pięty butów do biegania są szersze, a palce węższe. Ta zmiana została wprowadzona, aby buty były bardziej atrakcyjne dla "przeciętnej" stopy. Jeśli masz wąskie stopy, pamiętaj o tym podczas zakupów.

Najlepszy lekki but do biegania?

Najlepsze lekkie buty do biegania wykonane są z materiałów syntetycznych. Dzięki temu są lekkie, oddychające i łatwe do prania. Najlepszy lekki but do biegania to taki, który pasuje do Twojego typu stopy. Występują w różnych kształtach i rozmiarach, dlatego ważne jest, aby je przymierzyć przed zakupem.

Jeśli planujesz zalogować wiele mil, będziesz chciał lekkiego buta do biegania z dużą ilością amortyzacji. Ale uwaga: podczas gdy wszystkie buty do biegania są lekkie w porównaniu z innym obuwiem sportowym, niektóre są znacznie lżejsze niż inne. Większość marek butów do biegania podaje wagę każdego ze swoich modeli, co pozwala biegaczom porównać różne buty i wybrać te najlżejsze, które nadal oferują wystarczające wsparcie. Jeśli szukasz lekkiej pary butów do biegania, szukaj buta, który ma niską wysokość stosu. Jest to wysokość podeszwy, mierzona od spodu buta. Buty do biegania o niskiej wysokości stosu są lżejsze, podczas gdy buty o wysokiej wysokości stosu są bardziej masywne i cięższe.

Najlepsze buty do biegania dla wsparcia łuku?

Jeśli masz płaskie stopy, niekoniecznie potrzebujesz buta z dodatkowym wsparciem łuku, ale jeśli masz wysokie łuki, musisz być wyjątkowo ostrożny przy wyborze butów do biegania. Jeśli masz wysokie łuki, powinieneś szukać butów do biegania, które oferują dużo wsparcia łuku, szczególnie w pięcie. Z drugiej strony, jeśli masz płaskostopie, powinieneś szukać butów do biegania, które nie mają wsparcia łuku, ponieważ pomoże to utrzymać łuki przed podniesieniem się. Częste biegacze z płaskostopiem często rozwijają wysokie łuki z czasem. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, powinieneś okresowo sprawdzać swoje łuki i upewniać się, że nie rosną.

Najlepsze buty do biegania dla Twoich stóp będą się różnić w zależności od rodzaju stopy, chodu i osobistych preferencji. Aby upewnić się, że otrzymujesz najlepsze buty do biegania dla konkretnego typu stopy, powinieneś przymierzyć jak najwięcej par butów. Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś profesjonalnie wyposażony w buty do biegania, ważne jest, abyś przeanalizował swój chód w sklepie dla biegaczy. Jeśli nadal nie jesteś pewien, jakie buty do biegania powinieneś kupić, możesz skorzystać z naszego narzędzia do wyboru butów do biegania. Po prostu wybierz typ stopy, który uważasz, że masz, a także Twój typowy dystans biegowy, a nasze narzędzie pokaże Ci, które buty są dla Ciebie najlepsze!