Ostateczny przewodnik po sprzęcie do biegania: Co nosić, kiedy nosić i jak szukać okazji do zakupówJeśli kiedykolwiek próbowałeś biegać choćby przez 30 sekund, to wiesz, że nie jest to do końca najprostsza czynność na Ziemi. Jest tyle rzeczy, o których trzeba pomyśleć i przygotować się w tak krótkim czasie! Zakładając, że uda Ci się przebrnąć przez te pierwsze 30 sekund (oraz te 31. i 32...), bieganie może być jednak bardzo satysfakcjonującym zajęciem. To doskonały sposób na zrzucenie wagi i zyskanie kondycji, a jednocześnie na cieszenie się naturą i świeżym powietrzem. Jeśli myślisz o rozpoczęciu biegania lub dodaniu go jako kolejny element swojej rutyny treningowej, istnieje kilka elementów wyposażenia, które sprawią, że Twoje doświadczenie będzie znacznie przyjemniejsze i bezpieczniejsze. W tym wpisie omówimy wszystko, od obuwia po butelki z wodą, aby uniknąć odwodnienia podczas biegania na zewnątrz w upalne dni.

Buty dla biegaczy

Jeśli chodzi o obuwie, kluczem jest znalezienie czegoś, co jest lekkie i wygodne, ale zapewnia duże wsparcie i amortyzację. Buty do biegania zazwyczaj mają zewnętrzną gumową podeszwę, która zapewnia przyczepność i trwałość na różnych powierzchniach, w tym na betonie, asfalcie i ścieżkach gruntowych. Mają również amortyzowaną podeszwę, która zapewnia amortyzację i duże wsparcie dla Twoich stóp i nóg. Rodzaj butów do biegania zależy od rodzaju stopy, stylu biegania (nadpronacja) i nawierzchni, po której biegasz. Jeśli biegasz głównie po drogach lub innych twardych powierzchniach, będziesz potrzebować pary butów do biegania zaprojektowanych do tego typu nawierzchni.

Dla biegaczy, którzy chcą zminimalizować wpływ na swoje stawy, doskonałą opcją jest para butów minimalistycznych lub butów do biegania boso. To buty, które dają stopom swobodę ruchu, a jednocześnie posiadają podeszwę zapewniającą dodatkowe wsparcie i ochronę. Są one doskonałą opcją dla biegaczy, którzy chcą biegać bez obuwia lub w minimalistycznych sandałach. Podczas zakupów butów do biegania należy pamiętać o następujących kwestiach:

- Typ buta do biegania, którego potrzebujesz, jest określany przez typ stopy i styl biegania.

- Najlepsze buty do biegania dla Ciebie zapewnią szerokie wsparcie i komfort.

- Nie musisz wydawać dużo pieniędzy, aby znaleźć odpowiednie buty.

Rajstopy lub szorty do biegania

W zależności od tego, gdzie mieszkasz i o jakiej porze roku biegasz, możesz potrzebować pary rajstop lub szortów. Rajstopy są świetne dla chłodniejszych miesięcy, gdzie szorty nie są konieczne, podczas gdy szorty są pomocne dla gorącej, wilgotnej pogody, że rajstopy będą po prostu uwięzić w wilgoci i ciepła. Kupując rajstopy lub szorty do biegania, szukaj materiału, który jest lekki, oddychający i zapewnia duże wsparcie. Powinny mieć wysoką talię, aby nie zjeżdżały w dół i nie odsłaniały dolnej części pleców i połowy ciała. Aby zapewnić sobie dodatkowe ciepło i komfort, poszukaj rajstop do biegania z podszewką z polaru.

Szorty do biegania są świetne na gorącą, wilgotną pogodę, ponieważ pomagają utrzymać temperaturę nóg i ciała. Zazwyczaj są wykonane z lekkiego, oddychającego materiału, takiego jak nylon lub spandex. Aby uzyskać dodatkowy komfort i ciepło, poszukaj pary szortów, które mają podszewkę z polaru.

Czapki i daszki do biegania

Kiedy biegasz na zewnątrz, chcesz trzymać słońce z dala od oczu i twarzy tak bardzo, jak to możliwe, aby zapobiec uszkodzeniom słonecznym i rakowi skóry. Daszek jest doskonałą opcją dla biegaczy, którzy chcą mieć lekki, oddychający kapelusz, który nie spadnie podczas biegu. Chociaż daszek może nie zapewniać takiej ochrony przed słońcem jak kapelusz, jest lżejszy, mniej nieporęczny i świetnie sprawdza się przy każdej pogodzie.

W cieplejszych miesiącach lekki kapelusz do biegania wykonany z oddychającego materiału, takiego jak spandex lub nylon, ochroni Twoją twarz przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce i pomoże utrzymać głowę w chłodzie. W chłodniejszych miesiącach będziesz chciał mieć ciepłą czapkę, która ochroni Twoje uszy i głowę przed zimnem. Kapelusz z podszewką z polaru to doskonały wybór na zimne dni. Jeśli biegasz w ciągu dnia i w bezpośrednim świetle słonecznym, możesz także nosić okulary przeciwsłoneczne. Pamiętaj, aby wybrać okulary przeznaczone specjalnie do biegania, aby nie spadały z twarzy i nie przeszkadzały w biegu.

Zegarek GPS

Jeśli trenujesz do konkretnego wyścigu lub po prostu chcesz śledzić swoje kilometry, zegarek GPS jest doskonałym wyborem. Zegarki te śledzą dystans, prędkość i spalone kalorie, dostarczając jednocześnie mapę Twojego biegu. Są one świetną opcją dla początkujących biegaczy, którzy próbują zamoczyć stopy w świecie biegania. Podczas gdy nie są one konieczne dla doświadczonych biegaczy, są one pomocnym narzędziem do śledzenia postępów.

Podczas zakupów zegarka GPS, będziesz chciał szukać takiego, który jest lekki, ma długotrwałą baterię i pochodzi z monitora tętna. Będziesz również chciał się upewnić, że jest wodoodporny lub wodoodporny, więc może wytrzymać pot i deszcz. Możesz znaleźć zegarki GPS w prawie każdym przedziale cenowym, od 50 dolarów do kilku tysięcy dolarów. Jeśli jesteś na napięty budżet, choć, można znaleźć niezawodny zegarek dla poniżej 100 dolarów.

Butelki na wodę i naklejki

Jak wspomnieliśmy powyżej, butelki na wodę są niezbędnym przedmiotem dla wszystkich biegaczy. Pamiętaj, aby wybrać butelkę na wodę, która jest lekka, ergonomiczna i wykonana z materiału, który można łatwo wyczyścić i zdezynfekować. Na przykład plastikowe butelki na wodę są łatwe do czyszczenia, a metalowe lepiej zatrzymują ciepło. Butelki z szerokim otworem na wodę są łatwiejsze do napełniania i czyszczenia, podczas gdy te z wąskim otworem lepiej zatrzymują ciepło.

Możesz wybierać spośród wielu różnych wzorów i stylów butelek na wodę, w tym standardowych, składanych, o tematyce sportowej oraz kolorowych, zabawnych wzorów. Dla dodatkowej ochrony przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV i bakterie, szukaj butelek na wodę, które mają naklejkę z ochroną przed promieniowaniem UV. Te naklejki zapobiegają uszkodzeniu butelki przez promienie słoneczne i powodują, że ma ona dziwny smak. Są one szczególnie pomocne w przypadku butelek plastikowych.